On the second day of the NCS basketball playoffs, the local scene was basically saved by Cardinal Newman and the Division 6 teams.700 tb
By pure numbers, Division 6 had a pretty good shot.  At the start of the night, both brackets had seven local teams.  The schedule also had two games each of local vs local and two teams with a first round bye in each bracket.  Eight of the sixteen teams left for the second round are local teams.
The second game at Cardinal Newman may have been predictable, but was the headline game of the night.  That was the Boys game in which Cardinal Newman pulled away late for a 69-43 win over Roseland University Prep.  The win was a milestone victory for coach Tom Bonfigli, his 700th win of his coaching career, a career that start in 1980.  It was his 480th at Cardinal Newman.  The other wins were at Justin Siena, who happens to be the Girls team coming to Cardinal Newman on Saturday night.
WEDNESDAY RESULTS
DIVISION 4 BOYS
No. 1 Cardinal Newman 69 No. 16 Roseland University Prep 43
James Ryan, one of three players in double figures, scored 15 as Cardinal Newman defeated Roseland University Prep.
Roseland University finishes the season 20-7
No. 9 Cloverdale 49 No. 8 Fortuna 33
John McMillan and Marcus Poe combined for 29 as Cloverdale jumped ahead early and wasn’t threatened by Fortuna. The win avenged a loss to Fortuna earlier in the season.
Cardinal Newman and Cloverdale were the only local Division 4 winners.  They will meet Saturday at Cardinal Newman.
No. 4 Saint Mary’s (Berkeley) 72 No. 13 Willits 44
Willits finishes season 20-7
No. 3 Salesian 83 No. 14 Kelseyville 36
Kelseyville finishes 18-8
DIVISION 4 GIRLS
No. 3 Cardinal Newman 76 No. 14 John Swett 19
Cardinal Newman shared the wealth in its 18th straight win.  Everybody on the Cardinal Newman team scored.  Kylie Kiech had 11 points and 6 assists for the Cardinals, Tal Webb had 9 points, as well.
Cardinal Newman will host a Girls-Boys doubleheader on Saturday.  The Girls game starts at 6:30 against Justin Siena.
No. 6 Justin Siena 57 No. 11 Kelseyville 41
Kelseyville finishes the season 16-10
No. 8 Marin Catholic 68 No. 9 Middletown 59
Middletown finishes season 20-7
No. 5 Arcata 60 No. 12 Willits 26
Willits finishes the season 11-15
No. 4 Piedmont 68 No. 13 Healdsburg 25
Healdsburg finishes season 17-11
DIVISION 5 BOYS
No. 7 Marin Academy 93 No. 10 Clear Lake 50
Clear Lake finishes season 11-16
No.6 Head Royce School 54 No. 11 St. Vincent de Paul 35
St. Vincent de Paul finishes 16-11
No. 14 Sonoma Academy19  No. 3 St. Joseph Notre Dame 56
Sonoma Academy finishes the season 15-9
DIVISION 5 GIRLS
No. 7 Convent of Sacred Heart 54 No. 10 Sonoma Academy 36
Sonoma Academy finishes season 17-4.
No. 6 Bay School of SF 85 No. 11 Upper Lake 55
Upper Lake finishes season 22-5
No. 1 Valley Christian 76 No. 16 St. Vincent De Paul 24
St. Vincent De Paul finishes the season 10-17
DIVISION 6 BOYS
No. 3 Archbishop Hanna (22-4) BYE
No. 4 Rio Lindo Adventist Academy (19-5) BYE
No. 5 CSD 75 No. 12 Round Valley 61
Round Valley finishes the season 10-12
No. 6 Rincon Valley Christian 57 No. 11 Realm Charter 56
No. 7 Anderson Valley 65 No. 10 Tomales 60
Tomales finishes season 9-9
No. 9 Ferndale 51 No. 8 Mendocino 42
Mendocino finishes the season 18-9
ROUND TWO
FRIDAY
DIVISON 1 GIRLS
No. 6 Santa Rosa (21-8) at No. 3 Clayton Valley Charter (23-6)
DIVISION 2 BOYS
No. 10 Northgate (14-14) at No.2 Montgomery (19-10)…7 pm
DIVISION 2 GIRLS
No. 6 Alameda (14-13) at No. 3 Windsor (17-11)
No. 8 Ukiah (16-11) at No. 1 Carondelet (25-2)
No. 7 Montgomery (14-14) at No. 2 Dublin (23-3)
SATURDAY
DIVISION 4
BOYS
No. 9 Cloverdale (21-5) at No. 1 Cardinal Newman (27-2)…8 pm
GIRLS
No. 6 Justin Siena (20-9) at No. 3 Cardinal Newman (24-5)…6:30 pm
DIVISION 6
BOYS
No. 5 CSD (18-10) at No. 4 Rio Lindo Adventist Academy (19-5)…7 pm
No. 6 Rincon Valley Christian (16-11) at No. 3 Archbishop Hanna (22-4)
No. 7 Anderson Valley (17-8) at No. 2 St. Elizabeth ….7 pm
DIVISION 6 GIRLS
No. 9 Rincon Valley Christian (13-12) at No. 1 St. Bernard Catholic…6:30
No. 5 Cornerstone Christian (15-13) at No. 4 Summerfield Waldorf (16-7)…6:30
No. 11 Anderson Valley (10-8) at No. 3 Round Valley (16-6)…7 pm
My email address is jacpasquini@comcast.net
You can also now follow me at twitter @homer2612

Spread the love